Wprowadzenie
Biografia
Najnowsze Artykuły
Albumy
Archiwum
Polecam
Kontakt
 

To już 30 lat

 

Polanie, zespół, który na stałe wpisał się w krajobraz polonijny Calgary. I nie tylko. Znany jest również dobrze w Polsce z Festiwalu Zespołów Polonijnych. Niedawno obchodził uroczystość 30-stolecia. Oczywiście tańcami i śpiewem.  Zespół ten działa niezwykle prężnie i ma ogromne osiągnięcia. Cenne to, bo krzewi polską kulturę tu za oceanem i przybliża Polskę tym, którzy za nią tęsknią i tym, którzy jej nie znają. Zawdzięczać to możemy ludziom, którzy swoją pasją poświeceniem i talentem spowodowali powstanie i trwanie kawałka polskiej tradycji 10 tysięcy kilometrów od kraju przodków.

Zespół założyła siostra Alojza (Krystyna Cichowicz) z Zakonu Dominikanek przy polskiej parafii Matki Boskiej Królowej Pokoju i do roku 1985 była jego kierownikiem i choreografem. W 1985 roku zespołem zajął się były tancerz i kierownik zespołu KRAKUS  w Krakowie Marek Staliński. Gdy wyjechał na kilkuletni kontrakt do Kazachstanu kierownictwo zespołu przejęła w roku 2002 jego córka Maja Skalińska. Od dwóch dyrektorem artystycznym  zespołu jest  Patrycja Czerski. Patrycja przyjechała do Kanady, gdy miała 7 lat. Wcześnie zaczęła tańczyć. Jest wychowanką zespołu. Zna jego sprawy i kłopoty, jest pełna zapału, poświęca mu cały swój czas. Nie jest to najlepiej płatna praca dla młodej dziewczyny, ale pieniądze to nie wszystko. Utrzymanie takiego zespołu nie jest łatwe, trzeba organizować różne przedsięwzięcia by zdobyć tak potrzebne fundusze. A do tego próby, występy, działalność wychowawcza.

Sami rodzice nie są w stanie utrzymać kosztów na swoich barkach. Jeden tylko strój łowicki kosztuje ponad 1000 dolarów. Organizują więc różne imprezy, jak bal maskowy, kolędowanie, sprzedawanie własnoręcznie przez rodziców pieczonego ciasta itp. Zespół jest bardzo aktywny. Występował setki razy na imprezach polonijnych, wielokulturowych i samodzielnych koncertach. Tańczył też na otwarciu Igrzysk Olimpijskich w Calgary w 1988 roku. Od roku 1990 co rocznie zapraszani są do występów na koncerty towarzyszące Międzynarodowym Zawodom Hippicznym „Masters”. Występują tez stale z okazji Canada Day i Heritage Day. Uczestniczyli w Festiwalach Polonijnych w Bostonie 1987) , Minneapolis (1989), San Francisco (1995), Los Angeles (1997), w Siedlcach (1999). Jest też stałym uczestnikiem Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych organizowanych, co trzy lata w Rzeszowie przez Wspólnotę Polską. Zawsze plasuje się w pierwszej grupie ponad 50 zespołów polonijnych z całego świata. Potrzebni są sponsorzy, którym bliska jest potrzeba krzewienia i utrzymywania polskiej tradycji i kultury i utrzymanie jej wśród młodzieży.

Jubileuszowy koncert odbył się w samym centrum Calgary, w reprezentacyjnym „Vertigo Theatre” Prowadził go zawodowy konferansjer, gośćmi „Polan” występującymi razem z nimi na scenie był zespół folklorystyczny z Regina, Saskatchewan. Razem dali wspaniały pokaz. „Polanie”  rozpoczęli Polonezem w pięknych szlacheckich strojach, potem były tańce z wszystkich regionów Polski w regionalnych kolorowych strojach, a zakończono pokaz wspaniałym Mazurem. Odbyły się dwa występy, jeden w piątek, drugi w sobotę. W sobotę po występie wszyscy mogli spotkać się z zespołem na uroczystym przyjęciu z tańcami. Zaproszeni byli również ci wszyscy, którzy byli na koncercie piątkowym. Brawo dla Patrycji Czerskiej, zrobiła wspaniałą robotę. Pomagało jej oczywiście wielu, m.in. Kasia Stevens, która prowadzi zespół Krakusy. To jest piękne, że tylu młodych, już tu urodzonych ludzi pasjonuje się i podtrzymuje tradycję starego kraju. Dziękujemy POLANIE.  To było piękne.

 

Na piątkowym koncercie był Konsul Honorowy Republiki Guinea Giovanni De Maria, na zaproszenie Konsula Honorowego RP Zygmunta Potockiego. To dzięki działalności pana Potockiego, Polska przestaje być tylko punktem na mapie i staje się żywa nawet w dalekich egzotycznych krajach.

Marek Mańkowski

"Goniec", Toronto, 29 czerwca 2007 r.

 

 

 
   

Marek Mańkowski

 Gazety: Goniec , Nowy dziennik (Nowy York)
©Marek Mańkowski