Wprowadzenie
Biografia
Najnowsze Artykuły
Albumy
Archiwum
Polecam
Kontakt
 

Historia Calgary

 

Kiedy zaczyna się historia Calgary? Lub może historia miejsca na którym Calgary powstało? Przypuszczam że najdalej wstecz sięgająca odpowiedź to będzie 300 lat.

A co zarozumiali Europejczycy powiedzieli by na 13000 lat? Trzynaście tysięcy lat. To nie żart. Tak daleko sięgają pierwsze ludzkie ślady w tym miejscu. Jest to tzw. „Clovis culture”. Skąd się wzięli? Są różne przypuszczenia. Dwa z nich uważane za najbardziej prawdopodobne. Jedno daje francuskim separatystom kolejny argument do zarekwirowania dla siebie Kanady. Otóż podobno ludy Clovis przedostały się z terenów obecnej Francji po lodach ustępującej epoki lodowcowej, czyli po prostu przeszli piechotą przez Atlantyk, stosując techniki przetrwania znane do dziś Inuitom, czyli kanadyjskim Eskimosom. Wniosek z tego że Inuici to Francuzi i cała Ameryka Północna została w związku z tym zaludniona przez „żabojadów”, bo wykopaliska odnalazły kultury Clovis aż w Chile. No to chyba i Ameryka Środkowa i Południowa też powinna być francuska. Nie miałbym nic przeciwko temu, gdybym nie odkrył, będąc w zeszłym roku dość długo we Francji, że Francuzi są jeszcze bardziej zarozumiali niż Polacy, a tak naprawdę to powód do tego mają tylko w kuchni (mniamyyy).

Druga wersja to, że ludy Syberii przeszły wybrzeżami oceanów w poszukiwaniu cieplejszych obszarów do życia. Wersja dość prawdopodobna i dająca Rosji kolejny argument do zajęcia kanadyjskiej Arktyki. Znając Rosję, za tym pójdzie proklamowanie historycznego uzasadnienia zajęcia obu kontynentów Ameryki i z rozpędu Antarktydy, no bo dlaczego nie. Brrrr, ale perspektywa To już wolę Francuzów. Niektórzy z naukowców archeologów twierdzą też że byli to Skandynawowie, ale inni mówią ze ich jeszcze wtedy nie było na świecie. Ale się zapędziłem. A miało być o Calgary…

No więc biegali sobie Indianie po wzgórzach obecnej Alberty i wyrzynali stada bizonów najczęściej zaganiając je nad brzegi urwiska, by spadły co ułatwiało rzeźniczą robotę. Nie mieli tu Buffalo Billa, który by za nich to zrobił.  Albertańscy Indianie mogą jednak  zwalić wygubienie bizonów na białych, bo ostatnie sześć sztuk zabili misjonarze Metodyści na myśliwskiej wyprawie na Nose Hill  ok. roku 1879. Czemu akurat misjonarze, nie wiem, może byli głodni… Przypominam, że Nose Hill to tysiąc sto dwadzieścia siedem hektarów dzikiej trawy i zarośli, gdzie znajduje dom ponad 120 gatunków zwierząt, w tym kojoty i jelenie, otoczone dookoła miastem Calgary. Miejsce to góruje nad miastem i daje wspaniały widok na Bow i Ebow River, centrum miasta, lotnisko i Góry Skaliste jak również na niezapomniane widoki zachodów słońca.

 

Można tam ciągle spotkać kręgi kamienne, które otaczały indiańskie tipi. Kazał się tam też pochować młody Indianin ze szczepu Czarnych Stóp o imieniu Biegnąca Łasica. Umierając (nie wiem jeszcze dlaczego, ale się dowiem) powiedział by „ …położono go tam gdzie będzie mógł widzieć jak wielkie miasto (Calgary) rośnie pod jego stopami.” Jego dobrze znany przyjaciel Jelenia Stopa umieścił jego trumnę obok Nose Creek.  Nasza historyczna zarozumiałość wynika stąd, że Indianie nie mieli języka pisanego i nie zapisali swojej historii, przekazując ja ustnie w formie opowieści i legend i w związku z tym jako legendy tylko istnieje. Nawet ta historia o Biegnącej Łasicy i jego przyjacielu Jeleniej Stopie została opisana w publikacji białych, „Calgary Herald” 11 marca 1897 roku.

David Thompson

A jak powstało Calgary? Jeden z pierwszych białych jaki tu zawitał to handlarz Hudson  Bay Company David Thompson, który spędził zimę w obozowisku szczepu Peigan nad Bow River w roku 1787/88 i zapisał to w swoim dzienniku opisując Nose Hill. Osiem lat wcześniej inny handlarz  z tej samej Hudson Bay, Peter Fidler (ciekawe czy to rodzina naszego Arkadego?) opisał swoją wycieczkę na Nose Hill z przewodnikami Peigan i zanotował wpływ Chinook (ciepły wiatr) na pogodę Alberty. Był to grudzień, a temperatura wynosiła + 14 stopni Celsjusza.

W 1875 roku oddział North West Mounted Policemen dotarł do brzegów doliny w której łączyły się dwie rzeki, Bow i Elbow. To było idealne miejsce na wybudowanie Fortu. Najpierw nazwany „The Elbow” albo „Bow River Fort”, potem krótko „Brisebois” od inspektora A.E. Brisebois, co było nie do zakceptowania dla jego przełożonych. Wtedy pułkownik James A.F. McLeod wyszedł z pomysłem nazwania fortu „Calgary”, od nazwy jego domu w Szkocji.

James A.F. Macleod

W roku 1883 dotarła do Calgary linia kolejowa i wtedy rozpoczął się prawdziwy rozwój miasta. Prawa miejskie Calgary uzyskało w roku 1884. Jego populacja wynosiła wtedy 4000 mieszkańców.

Calgary wyglądało wtedy jak większość miast amerykańskiego Zachodu.Tworzyło je serie drewnianych ramowych domów, zwykle dwupiętrowych, drewniane kościoły bez stopni i ratusz z wieżą zegarową. Przeznaczeniem miasta była zmiana i ta zmiana przyszła w roku 1886 wraz z wielkim pożarem…

Cdn.

Marek Mańkowski

"Goniec" 6-12 luty 2009

 

 

 
 
   

Marek Mańkowski

 Gazety: Goniec , Nowy dziennik (Nowy York)
©Marek Mańkowski