Wprowadzenie
Biografia
Najnowsze Artykuły
Albumy
Archiwum
Polecam
Kontakt
 

CALGARY – HISTORIA 2

„Przeznaczeniem miasta była zmiana i ta zmiana przyszła w roku 1886 wraz z wielkim pożarem…”

Tak kończył się poprzedni artykuł. Strażacy próbowali ocalić miasto, ale suche drewniane, szkieletowe domy paliły się jak zapałki. Znaczna część miasta spłonęła doszczętnie. Tylko jedna trzecia strat została pokryta z ubezpieczenia. Postanowiono odbudować miasto z bardziej ogniotrwałego materiału. Znaleziono go praktycznie na miejscu. Była to skała piaskowa, naniesiona przez lodowiec.

Na linii Calgary – Jasper spotkały się 20 tysięcy lat temu dwie płyty lodowe, każda ponad kilometr gruba i naniosły masę skalnego materiału. Pomiędzy piaskowcem znajdowała się glina, doskonała do wyroby cegły, w tym również szamotowa na kominy. Powstały kamieniołomy i cegielnie, którym rozwoju położyła dopiero kres I Wojna Światowa, gdy większość mężczyzn wyjechała na front. Zanim to jednak nastąpiło powstało wiele budynków, które stoją do dziś.

Wśród nich:

 Memorial Park Library  (poprzednio nazywany Carnegie Library) pomiędzy  2 i 4 Street a 12 i 13 Avenue SW. Andrew Karnegie, milioner, wierzył że personalne bogactwo powinno służyć wszystkim i calgaryjska biblioteka była jedną z wielu jakie ufundował na całym kontynencie. Była to pierwsza biblioteka w Albercie. Otwarta została w 1912 roku. W roku 1928 budynek został przemianowany na Memorial Park Library dla uczczenia pamięci żołnierzy poległych w I Wojnie Światowej.  

 

Bank of Montreal (obecnie siedziba CD megastore A&B Sound) na północnowschodnim rogu  1 Street i Stephen Avenue. Powstał w 1886 roku jako niewielki budynek z piaskowca, został przebudowany i powiększony w roku 1928 na bazie wapienia z greckimi kolumnami, mosiężnymi drzwiami, marmurowymi podłogami i ozdobionymi złotymi liściami sufitami. Projektantem był Kenneth G Rea. Był tak dumny ze swojego projektu, że podpisał się na fasadzie budynku. Jego podpis jest do dziś widoczny po prawej stronie fasady od 8 Avenue na samym dole. Była to główna siedziba banku Montreal przez równe sto lat (1889-1989).

 

City Hall, obecnie spokojne i królewskie przypomnienie historii miasta, było kiedyś miejscem wielu kontrowersji. W 1907 roku rada miasta zaaprobowała 150 tysiecy dolarów na budowę projektu architekta Williama Dodda. Mimo, że na budynku jest wygrawerowany rok 1907, kamień węgielny został położony w roku 1908. Dwa lata później budynek był tylko częściowo wykończony, ale pieniądze już się skończyły (tu chciałbym uczulić „rozbudowicieli” Domu Polskiego, że żadna budowa ani rozbudowa nigdy nie zamknęła się w ustalonym budżecie, zawsze znacznie go przekraczając, często dwukrotnie). Spowodowało to wielką publiczną wojnę na słowa. Dodd został w rezultacie zwolniony a konstrukcja zatrzymana. Mieszkańcy Calgary zaaprobowali potrzebne do skończenia fundusze w roku 1910 i budynek został ukończony w roku 1912 za totalną sumę 500 tysięcy dolarów (rozbudowa Domu Polskiego ma w założeniu kosztować podobno 2 miliony 800 tysięcy dolarów). Obecnie budynek nazywany jest „old City Hall” i znajduje się na rogu 7 Avenue SE i Macleod Trial.

 

Lougheed House wybudowany w roku 1891 w miejscu które w tamtym czasie było daleko za miastem, na preriach. Był to dom Senatora Jamesa i Izabelli Lougheed. Piękna rozległa siedziba z piaskowca z tarasowymi ogrodami. Otoczona obecnie przez południową część centrum miasta. Jej ogrody stanowią teraz park miejski. Sam dom od 1979 roku stał pusty po tym jak był kolejno miejscem treningowym dla kobiet w czasie II Wojny Światowej, pomieszczeniem dla YWCA (organizacja kobieca), i biurem Czerwonego Krzyża. Od 1988 roku The Lougheed Hause Conservation Society pracowało nad odnowieniem budynku. Restauracja została zakończona w roku 2005. Wygląda to teraz piękniei jest warte obejrzenia. Znajduje się prawie na rogu 13 Avenue i 6 Street SW. Adres: 707 13 Avenue SW.

Cdn

Marek Mańkowski

"Goniec"  13-19 luty 2009

 
 Gazety: Goniec , Nowy dziennik (Nowy York)
©Marek Mańkowski